Račianska 66, Bratislava

PO - PIA termín podľa dohody

5. poschodie, č. 514

SO - NE možnosť dohody

Ako cvičenie posilňuje mozog?

Všetci sme počuli, že „cvičenie nám prospieva“, ale zriedka počujeme, PREČO je to pre nás dobré. Aké sú skutočné benefity fyzickej aktivity?

Iste, cvičenie nám pomôže schudnúť a cítiť sa skvele, ale to je len vrchol ľadovca – robí zázraky aj pre naše duševné zdravie.

Stručne povedané, cvičenie nám pomôže zlepšiť pamäť, učenie a myšlienkové procesy; tiež nám pomôže spať zdravšie, podporovať zdravú náladu a oveľa viac.

Náš mozog, sedemkilová hmota neurónov a ďalších mozgových buniek, ktoré komunikujú a pracujú súdržne, je tým, ako prežívame a interagujeme so svetom. Ale s časom a bez náležitej starostlivosti sa mozog môže stať zraniteľným.

Tu prichádza cvičenie! Keď sa venujeme fyzickej činnosti, zvyšuje sa náš dych aj srdcová frekvencia a pumpuje sa do nášho tela a do mozgu nová okysličená krv.

Vedie to k neurogenéze: produkcii mozgových buniek alebo neurónov. Tento proces zvyšuje mozgovú hmotu, jeho objem a podporuje tvorbu synaptických spojení medzi neurónmi – neurónových sietí.

Taktiež prispieva k eliminácii nesprávne umiestnených buniek, nesprávne diferencovaných buniek a tých, ktoré sa synapticky nespojili s okolitými neurónmi.
Je to extrémne dôležité pre správne fungovanie všetkých procesov v organizme.

„VYVÍJA SA TO, ČO SA POUŽÍVA“

Prítomnosť extra materiálu enormne zvyšuje možnosti.
Ale až odstránením toho, čo je navyše, vzniká jedinečné dielo.

Okrem toho, že produkuje viac neurónov, pravidelné cvičenie tiež podporuje produkciu špecifických proteínov – nazývaných neurotrofíny -, ktoré pomáhajú riadiť neurónové funkcie.

Z dlhodobého hľadiska cvičebný program prispieva k celkovému fyzickému a duševnému zdraviu a pomôže vám zlepšiť kvalitu vášho života. Najlepšie na tom je, že nemusíte tráviť hodiny v posilňovni, tak že sa extrémne vyčerpáte. Nechajte svoje telo pohybovať sa 30 minút denne, trikrát až štyrikrát týždenne, aby ste mohli využívať tieto výhody nielen pre zdravie mozgu.

Zdielať tento článok na:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Súvisiace články

PROTEÍNY – objavte ich silu!

Proteíny hrajú dôležitú úlohu v ľudskom zdraví. Ako už pravdepodobne viete, sú to hlavné živiny, ktoré dokážu budovať a opravovať telesné tkanivá. Využívajú sa aj na prenos

Ako cvičenie posilňuje mozog?

Všetci sme počuli, že „cvičenie nám prospieva“, ale zriedka počujeme, PREČO je to pre nás dobré. Aké sú skutočné benefity fyzickej aktivity? Iste, cvičenie nám

TAJOMSTVO BRONZOVEJ POKOŽKY

Túžite po krásne opálenej pokožke? Okrem samoopaľovacích produktov a solárka môžete si pomôcť aj inak k príťažlivejšiemu vzhľadu vašej pleti. AKO? Doprajte si potraviny so

AKO SA PRIPRAVIŤ NA DOVOLENKU?

Po dlhých zimných mesiacoch a náročnom boji s koronavírusom si oveľa viac ceníme možnosť ísť na dovolenku, užiť si slnečné lúče a dobiť si baterky

Ako posilniť imunitý systém?

Začína sa jeseň a je najvhodnejší čas sa pripraviť na túto časť roka. Podporiť obranný systém nášho tela je jednou z kľúčových a rozumných opatrení v boji